OnePlus Nord 3
Price with variant:
Brand:
Oneplus
Key Features:
- MediaTek Dimensity 9000
- 5000mAh with 80W Adapter
- 6.74 Inch, AMOLED
- Rear Camera: 50MP+8MP+2MP, Front Camera: 16MP
- Ram (8GB-16GB), Rom (128GB-256GB)
Colors:
Specification
|
General
|
|
|---|---|
| Release Date | July 5, 2023 |
| Device Type | Smart Phone |
| Status | Release |
|
Display
01/10
|
|
|---|---|
| Screen Size | 6.74 Inch |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 2772 x 1240 pixels |
| Refresh Rate | 120HZ, (Capacitive Touchscreen, Multi-touch) |
| Brightness | 1450 nits, Color gamut(100% DCI-P3), Color depth (10-bit) |
| Notch | Punch-hole with (Bezel-less Display) |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Display Features | Aspect Ratio (20.1:9), Screen to Body Ratio(93.50%), Contrast ratio: (1,000,000:1), Instantaneous touch sampling rate: (1000 Hz) |
|
Hardware & Software
01/10
|
|
|---|---|
| Operating System | Android |
| CPU | Octa-core: (1×3.05 GHz Cortex-X2 + 3×2.85 GHz Cortex-A710 + 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64-bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Arm® Mali G710 MC10 |
|
Rear Camera
01/10
|
|
|---|---|
| Camera | Triple |
| Rear Camera Resolution | 50MP ƒ/1.8 Main Camera, 8MP ƒ/2.2 Ultra-Wide Camera, 2MP Macro Lens |
| Zoom | Digital Zoom 0.6x - 20x |
| Camera Sensor | Sony IMX890 |
| Image Resolutions | 8192 × 6144 pixels |
| Back Camera Recording | 720p-4K with 30fps-60fps |
| Flash | Dual LED flash |
| Rear Camera Features | Photo, video, portrait, night scene, panorama, time-lapse photography, multi-scene video recording |
| OIS | Yes |
| Shooting Modes | Portrait, Nightscape (Night), Master (Pro mode), Panorama, Movie mode, Slow Motion, Multi-Scene Video Recording, Long Exposure, Timelapse, Axis Shift (tilt-shift) |
|
Front Camera
01/10
|
|
|---|---|
| Front Camera Resolution | 16MP ƒ/2.4 Front Camera |
| Video Recording | 720p-1080p with 30 fps |
| Image Resolution | 4608 × 3456 pixels |
| Front Camera Features | Face Unlock, Nightscape Selfie, Selfie HDR, Time-lapse, Dual-View Video, Screen Flash |
|
Battery
01/10
|
|
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Battery Type | Non-romovable (silicon-carbon) |
| Fast Charging | 80W |
| Reverse Charging | NO |
| USB Type | USB Type‑C 2.0 |
|
Design
01/10
|
|
|---|---|
| Height | 162.6mm |
| Width | 75.1mm |
| Thickness | 8.1mm |
| Weight | 193.5g |
| Build Material | plastic |
| Colors | Misty Green, Tempest Gray |
| Waterproof | IP54 |
| Ruggedness | NO |
|
Memory
01/10
|
|
|---|---|
| RAM | 8GB-16GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Internal Storage | 128GB-256GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | NO |
| OTG | Yes |
|
Network & Connectivity
|
|
|---|---|
| SIM | Dual SIM (Nano‑SIM 1+ Nano‑SIM 2) |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G|VoLTE|EDGE|GPRS|NFC |
| 2G | GSM: 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA: B1/2/4/5/6/8/19 |
| 4G | LTE FDD: Bands 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/30/32/66/71, LTE TDD: Bands 38/39/40/41/48 |
| 5G | SA: n1/n2/n3/n5/n7/n8/n12/n20/n25/n28/n30/n38/n40/n41/n48/n66/n71/n75/n77/n78 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6(802.11ax), Wi-Fi 5(802.11ac), 802.11a/b/g/n/ 2×2 MIMO |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | GPS, BDS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| SAR Value | Head SAR: 1.130 W/kg, Body SAR: 0.872 W/kg |
| USB | USB Type‑C 2.0 |
|
Security
|
|
|---|---|
| Security Type | In Display, Face Lock, Pattern, PIN, password |
| Fingerprint type | optical |
| Sensor | In-display Fingerprint Sensor, Accelerometer, Electronic Compass, Gyroscope, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Sensor Core, Rear Color Temperature Sensor, Infrared Blaster |
|
Audio
|
|
|---|---|
| Loud Speaker | Dual Stereo Speakers |
| Audio Jack | NO |
| FM | NO |
|
Warranty Information
|
|
|---|---|
| Packaging Content | OnePlus Nord 3, Type-A to C Cable, SIM Tray Ejector |
| Warranty | Official: 365 Days, Unofficial: 10 days replacement + 1 years service warranty |
Last Viewed History
Latest News
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read more
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read more
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read more
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read more
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read moreLatest Phone
Upcoming Phone
Description
Display
Performance
Camera
Battery
Pros
- • Strong overall performance for gaming and multitasking
- • Smooth 120 Hz AMOLED display with vibrant colors
- • Fast 80 W charging that quickly fills the battery
- • Good main camera for everyday photography
- • Premium design with solid build quality
- • Clean and smooth software experience
Cons
- • Battery life can feel average with heavy use
- • Secondary cameras (ultrawide/macro) are not very strong
- • No official IP68 water resistance (only basic protection)
- • No wireless charging support
- • Can heat up slightly during heavy gaming or long use
- • Design is not very different from previous models
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus arcu ex, blandit eget porta non, fringilla in quam. Donec lectus ante, ornare ac tempor et, tincidunt non lacus. Donec vel quam tellus.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus arcu ex, blandit eget porta non, fringilla in quam. Donec lectus ante, ornare ac tempor et, tincidunt non lacus. Donec vel quam tellus.