iQOO Neo 8 Pro
Price with variant:
Brand:
Vivo
Key Features:
- MediaTek Dimensity 9200+
- 5000 mAh.with 120W Adapter
- 6.78 Inch, AMOLED
- Rear Camera: 50MP+8MP, Front Camera: 16MP
- Ram (16GB), Rom (256GB)
Colors:
Specification
|
General
|
|
|---|---|
| Release Date | 23 May 2023 |
| Device Type | Smart Phone |
| Status | Release |
|
Display
07/10
|
|
|---|---|
| Screen Size | 6.78 Inch |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 1260 × 2800 pixels |
| Refresh Rate | 144Hz, (Capacitive Touchscreen, Multi-touch) |
| Brightness | 144Hz, Color gamut(100% DCI-P3), Color depth (10-bit) |
| Notch | Punch-hole with (Bezel-less Display) |
| Screen Protection | Schott Xensation |
| Pixel Density | 453 PPI |
| Display Features | Aspect Ratio (20:9), Screen to Body Ratio(87.50%), Contrast ratio: (8,000,000:1), Instantaneous touch sampling rate: (300Hz) |
|
Hardware & Software
07/10
|
|
|---|---|
| Operating System | Android |
| CPU | Octa-core: (1× Cortex-X3 @ 3.35 GHz+3× Cortex-A715 @ 3.0 GHz+4× Cortex-A510 @ 2.0 GHz) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9200+ |
| CPU Cores | 8 cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
|
OS
|
|
|---|---|
| Operating System | Android 13 |
| Custom UI | Funtouch OS 13 |
|
Rear Camera
07/10
|
|
|---|---|
| Camera | Dual |
| Rear Camera Resolution | 50MP f/1.9 Main Camera, 8MP f/2.2 Ultra-Wide Camera |
| Zoom | Digital Zoom |
| Camera Sensor | Sony IMX866 |
| Image Resolutions | 8192 × 6144 pixels |
| Back Camera Recording | 1080p-8K with 24fps-60fps |
| Flash | LED Flash |
| Rear Camera Features | Photo, Night, Portrait, Video, Live Photo, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Pano, Underwater Photography |
| OIS | No |
| Shooting Modes | Photo, Portrait, Night, HDR, Panorama, Supermoon, Astro, Time-lapse, Slow-motion, Pro, Food, Document Scan, Dual-View, Vlog/Micro Movie, Underwater Mode |
|
Front Camera
07/10
|
|
|---|---|
| Camera Resolution | 16MP f/2.45 Front camera |
| Video Recording | 720p-1080p with 30fps |
| Image Resolution | 4608 × 3456 pixels |
| Front Camera Features | Photo, Night, Portrait, Video, Live Photo, Dual View |
|
Battery
07/10
|
|
|---|---|
| Capacity | 5000 mAh |
| Battery Type | Non-romovable (lithium‑polymer) |
| Fast Charging | 120W |
| Talk Time | No |
| Standby | No |
| Reverse Charging | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
|
Design
07/10
|
|
|---|---|
| Height | 164.7 mm |
| Width | 77 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 192.3 g |
| Build Material | Plastic |
| Colors | Black, Blue, red |
| Waterproof | No |
| Ruggedness | NO |
|
Memory
07/10
|
|
|---|---|
| RAM | 16GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| OTG | Yes |
|
Network & Connectivity
|
|
|---|---|
| SIM | Dual SIM (SIM1: Nano, SIM2: Nano) |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G|VoLTE|EDGE|GPRS|NFC |
| 2G | GSM 850/900/1800 MHz |
| 3G | WCDMA B1/B2/B4/B5/B6/B8/B19 |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B5/B7/B8/B18/B19/B20/B26/B28A/B28B/ TDD-LTE B38/B40/B41/B42/B48 |
| 5G | NSA n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28A/n28B/n38/n40/n41/n77/n78 SA n1/n3/n5/n7/n8/n18/n20/n26/n28A/n28B/n38/n40/n41/n48/n77/n78 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6, Wi-Fi 5: (2.4G/5G, 2×2 MIMO), MU MIMO |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, NavIC, GNSS, QZSS |
| SAR Value | Head SAR: 1.6 W/kg, Body SAR: 2.0 W/kg |
| USB | USB 2.0,Type-C |
|
Security
|
|
|---|---|
| Security Type | In Display, Face Lock, Pattern, PIN, password |
| Fingerprint type | In Display (Optical) |
| Sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity Sensor, E-compass, Fingerprint, Gyroscope sensor |
|
Audio
|
|
|---|---|
| Loud Speaker | Stereo Speakers |
| Audio Jack | NO |
| FM | NO |
|
Warranty Information
|
|
|---|---|
| Packaging Content | iQOO Neo 8 Pro, Type-A to C Cable, SIM Tray Ejector |
| Warranty | Official: 365 Days, Unofficial: 10 days replacement + 1 years service warranty |
Last Viewed History
Latest News
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read more
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read more
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read more
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read more
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read moreLatest Phone
Upcoming Phone
Description
Display
Performance
Camera
Battery
Pros
- Extremely powerful performance; handles gaming and heavy apps very easily
- 144Hz AMOLED display is super smooth, bright, and great for videos and games
- 120W fast charging is very fast; charges in a short time
- 5000mAh battery gives solid all-day backup
- 50MP main camera takes sharp photos with good colors and stability
- Premium design with stylish finish feels high-end
- Strong connectivity with 5G, Wi-Fi, and NFC
Cons
- No memory card slot for storage expansion
- Ultrawide camera performance is average
- Selfie camera is okay but not very impressive
- Plastic frame slightly reduces premium feel
- Can heat up a bit during long gaming sessions
- Not widely available in all markets, so service may be limited
Frequently Ask Question
Yes, excellent. The Dimensity 9200+ chipset delivers flagship-level performance, making it perfect for PUBG, COD Mobile, and heavy gaming without lag.
Outstanding. It has a 6.78-inch AMOLED 144Hz display with 1.5K resolution, giving very smooth and sharp visuals—great for gaming and media.
Very fast. The 120W charger can reach around 50% in just ~9 minutes, which is অন্যতম fastest in this segment.
Good. The 50MP Sony sensor with OIS captures sharp photos in daylight, but ultra-wide and low-light performance is average compared to flagship phones.
Yes. Around 50K–60K, it offers flagship performance, premium display, and fast charging—one of the best value phones in this price range.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus arcu ex, blandit eget porta non, fringilla in quam. Donec lectus ante, ornare ac tempor et, tincidunt non lacus. Donec vel quam tellus.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus arcu ex, blandit eget porta non, fringilla in quam. Donec lectus ante, ornare ac tempor et, tincidunt non lacus. Donec vel quam tellus.