OnePlus Nord CE 4
Price with variant:
Brand:
Oneplus
Key Features:
- Snapdragon® 7 Gen 3 Mobile Platform
- 5,500 mAh with 100W Adapter
- 6.7 Inch,AMOLED
- Rear Camera: 50MP+8MP, Front Camera: 16MP
- Ram (4GB-8GB), Rom (128GB-256GB)
Colors:
Specification
|
General
|
|
|---|---|
| Release Date | April 1, 2024 |
| Device Type | Smart Phone |
| Status | Release |
|
Display
08/10
|
|
|---|---|
| Screen Size | 6.7 Inch |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 2412×1080 (FHD+) |
| Refresh Rate | 120 Hz, (Capacitive Touchscreen, Multi-touch) |
| Brightness | 1100 nits, Color gamut(Display P3), Color depth (10-bit) |
| Notch | punch-hole with (Bezel-less Display) |
| Screen Protection | Panda Glass |
| Pixel Density | 394ppi |
| Display Features | Aspect Ratio (20.1:9), Screen to Body Ratio(93.40%), Contrast ratio: (5,000,000:1), Instantaneous touch sampling rate: (240 Hz) |
|
Hardware & Software
07/10
|
|
|---|---|
| Operating System | Android |
| CPU | Octa-core: (1×2.63 GHz Cortex-A715 + 4×2.4 GHz Cortex-A715 + 3×1.8 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Snapdragon® 7 Gen 3 Mobile Platform |
| CPU Cores | 8 cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Adreno™ 720 |
|
OS
|
|
|---|---|
| Operating System | Android 14 |
| Custom UI | OxygenOS 14.0 |
|
Rear Camera
08/10
|
|
|---|---|
| Camera | dual |
| Rear Camera Resolution | 50 MP f/1.8 Main Camera, 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Camera |
| Zoom | Digital zoom |
| Camera Sensor | Sony LYT600 |
| Image Resolutions | 8192 × 6144 pixels |
| Back Camera Recording | 720p-4K with 30fps-60fps |
| Flash | Dual rear LED Flash |
| Rear Camera Features | Video HDR, Cat&Dog face detect & focus, UltraShot HDR, Nightscape, Super Micro, Portrait, Pro Mode, Panorama, AI Scene Detection, RAW Image, Audio Zoom, Audio 3D |
| OIS | yes |
| Shooting Modes | Portrait, Nightscape (Night), Master (Pro mode), Panorama, Movie mode, Slow Motion, Multi-Scene Video Recording, Long Exposure, Timelapse, Axis Shift (tilt-shift) |
|
Front Camera
07/10
|
|
|---|---|
| Front Camera Resolution | 16 MP f/2.4 Front Camera |
| Video Recording | 720p-1080p with 30fps |
| Image Resolution | 4608 × 3456 pixels |
| Front Camera Features | Face Unlock, Selfie HDR, Screen Flash, Nightscape Selfie, Face Retouching |
|
Battery
07/10
|
|
|---|---|
| Capacity | 5,500 mAh |
| Battery Type | Non-romovable (silicon-carbon) |
| Fast Charging | 100W |
| Reverse Charging | NO |
| USB Type | USB Type‑C 2.0 |
|
Design
08/10
|
|
|---|---|
| Height | 162.5 mm |
| Width | 75.3 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 186 g |
| Build Material | Plastic |
| Colors | Celadon Marble, Dark Chrome |
| Waterproof | IP54 |
| Ruggedness | NO |
|
Memory
08/10
|
|
|---|---|
| RAM | 4GB-8GB |
| RAM Type | LPDDR4x |
| Internal Storage | 128GB-256GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| OTG | Yes |
|
Network & Connectivity
|
|
|---|---|
| SIM | Dual SIM (Nano‑SIM 1+ Nano‑SIM 2) |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G|VoLTE|EDGE|GPRS|NFC |
| 2G | GSM: 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA:Bands 1/2/4/5/6/8/19 |
| 4G | LTE FDD: Bands 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/30/32/66/71, LTE TDD: Bands 38/39/40/41/48 |
| 5G | SA: n1/n2/n3/n5/n7/n8/n12/n20/n25/n28/n30/n38/n40/n41/n48/n66/n71/n75/n77/n78 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a/b/g/n 2 x 2 MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, Galileo, QZSS |
| SAR Value | Head SAR: 1.158 W/kg, Body SAR: 0.911 W/kg |
| USB | USB Type‑C 2.0 |
|
Security
|
|
|---|---|
| Security Type | In Display, Face Lock, Pattern, PIN, password |
| Fingerprint type | Optical |
| Sensor | Electronic compass, Proximity sensor, In-display optical fingerprint sensor, Accelerometer (gravity sensor), Gyroscope, Pedometer, Infrared blaster |
|
Audio
|
|
|---|---|
| Loud Speaker | Dual Stereo Speakers |
| Audio Jack | NO |
| FM | NO |
|
Warranty Information
|
|
|---|---|
| Packaging Content | OnePlus Nord CE 4, Type-A to C Cable, SIM Tray Ejector |
| Warranty | Official: 365 Days, Unofficial: 10 days replacement + 1 years service warranty |
Last Viewed History
Latest News
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read more
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read more
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read more
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read more
Oppo launched the K13 Turbo and K13 Turbo Pro in China last month...
Read moreLatest Phone
Upcoming Phone
Description
Display
Performance
Camera
Battery
Pros
- • The phone has an attractive, modern design with good build quality and IP54 splash resistance
- • The display is bright, smooth, and offers good color reproduction for media and daily use
- • Strong battery life with a large capacity that easily lasts a full day
- • Very fast charging support (100W) helps recharge the phone quickly
- • Smooth everyday performance with the Snapdragon 7 Gen 3 processor
- • Clean and user-friendly OxygenOS software experience
Cons
- • Camera performance is average, especially in low light and wide-angle shots
- • Video recording quality is not very strong compared to competitors
- • Missing some features like NFC and alert slider
- • Software update support is not as long as some rival brands
- • Can heat up slightly during heavy gaming or intensive tasks
- • No major standout upgrade over some previous Nord models in certain areas
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus arcu ex, blandit eget porta non, fringilla in quam. Donec lectus ante, ornare ac tempor et, tincidunt non lacus. Donec vel quam tellus.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus arcu ex, blandit eget porta non, fringilla in quam. Donec lectus ante, ornare ac tempor et, tincidunt non lacus. Donec vel quam tellus.